typ dojazdu: samolot + autokar
terminy: 2-14.08.2020
długość pobytu: 13 dni

cena: 2800 zł + 890 $

Armenia i Gruzja

PLAN WYCIECZKI

 

1 DZIEŃ 

15.30 zbiórka, transfer na lotnisko do Warszawy. 22.35 przelot do Erywania, 04.05 lądowanie na lotnisku w Erywaniu.

2 dzień - Erywań

Transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie zaczniemy od wycieczki po Erywaniu. Zobaczymy najważniejsze zabytki stolicy Armenii, odwiedzając m.in. : Plac Republiki oraz Kaskady w Erywaniu. Twierdza Jaskółcza”– muzeum i zarazem pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku, zbudowany na wzgórzu o tej samej nazwie. Odwiedzimy Wernisaż – targ pamiątek, dzieł sztuki , położony w jednej z uliczek Erywania. Kolacja w restauracji. Nocleg. Dla chętnych wizyta w fabryce Yerevan Brandy, wraz z degustacją tego legendarnego napoju – degustacja 2 rodzajów koniaku dodatkowo płatna – 10$ od osoby

3 dzień – Erywań

Śniadanie w hotelu Wizyta w Matenadaranie - muzeum, w którym zgromadzono najważniejsze zabytki piśmiennictwa ormiańskiego. Dalej udamy się na wycieczkę do jednej z głównych atrakcji turystycznych Armenii – wykutego w skale klasztoru Geghard oraz pogańskiej świątyni Garni pochodzącej z I w n.e. - obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważa się również, że to właśnie w kompleksie Geghard trzymana była Święta Włócznia , przywieziona do Armenii przez apostoła św. Tadeusza w I wieku. Na kolacje udamy się do prywatnego domu w Garni. Gospodarze pokażą nam jak przygotować ormiański, płaski chleb "Lavash", który następnie skosztujemy. Po kolacji wrócimy do Erywania. Nocleg.

4 dzień - Norawank

Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie klasztoru Chor Wirap (Khor Virap) z VII w., skąd rozpościera się niezapomniany widok na górę Arart. W dalszej kolejności przejazd do wsi Areni, gdzie będziemy degustować tamtejsze wina (5 rodzajów). Zwiedzanie klasztoru Norawank – arcydzieła ormiańskiej architektury. Norawank - dawna siedziba biskupów, otoczony różowymi skałami, stąd też często nazywany jest „ różowym klasztorem”. Zaprojektowany przez Siransesa oraz wybitnego miniaturzystę i rzeźbiarza Momika. Powrót do Erywania. Kolacja w restauracji. Nocleg.

5 dzień Eczmiadzin- Zwratnoc

Śniadanie w hotelu.Przejazd do Eczmiadzinu – centrum ormiańskiego chrześcijaństwa.Legenda głosi, że miejsce budowy świątyni wskazał sam Chrystus.Nazwa świątyni tłumaczona jest jako „miejsce zstąpienia Syna Jednorodzonego”. Zwiedzanie głównej katedry oraz muzeum z relikwiami (pierwszy kościół zbudowano tu w 301 roku). Przejazd w kierunku Zwratnoc, są tu ruiny katedry, które zostały wpisane w roku 2000 na światową listę UNESCO. Kompleks katedralny został wzniesiony z kamienia wulkanicznego ok. 643 roku przez katolikosa Nersesa. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

6 dzień Sadachlo- Tibilisi

Śniadanie. Przejazd w kierunku granicy z Gruzją w Sadachlo. Pierwszy przystanek to półwysep jeziora Sewan – jednego z największych jezior na świecie ulokowanych tak wysoko nad poziomem morza (1900 m n.p.m.), które często określane jest mianem "Perły Armenii". Zwiedzanie klasztoru Sewanawank. Dalej wybierzemy się w podróż do pięknej doliny otoczonej górami Małego Kaukazu. W miejscowości wypoczynkowej Dilijan udamy się na spacer po zabytkowej ulicy, przy której ulokowane są budynki pochodzące z XIX wieku. Przekroczenie granicy. Zmiana autokaru. Przejazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

7 dzień- Tibilisi

Po śniadaniu, wyjazd na zwiedzanie zabytków stolicy Gruzji , miasta Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta, gdzie zwiedzimy Twierdzę Narikala z IV w, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubani, tradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI– VII w.). Degustacja 3 rodzajów wina. Przejazd przez centrum miasta - Plac Wolności ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleji S. Rustawelego.Zwiedzanie muzeum narodowego ze słynną kolekcją kolchidskiego złota. Kolacja z winem w tradycyjnej restauracji z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów . Powrót do hotelu. Nocleg.

8 dzień –Achalciche-Chertwisi-Wardzia-Bawra- Erywań

Po śniadaniu przejazd do Południowej Gruzji przez góry Małego Kaukazu i malownicze tereny górskie Meschetii do Bordżomi. Po przyjeździe do Bordżomi wizyta w parku zdrojowym i możliwość testowania słynnej wody mineralnej. Dalej przejazd do wydrążonego w skale, imponującego miasta-klasztoru Wardzia. Po drodze przystanek przy pochodzącej z X w twierdzy Chertwisi, gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Wardzia była ważnym centrum religijno-politycznym, była twierdzą nie do zdobycia i miastem ukrytym w skałach. Przejazd do Achalciche na nocleg. Kolacja w hotelu.

9 dzień - Batumi

Po śniadaniu przejazd do Batumi. Batumi “Gruzińsky Singapur” najsłynniejszy kurort w Gruzji. Perełką tego nadmorskiego miasta jest jego wspaniały nadmorski park, ciągnący się wzdłuż całej północno-zachodniej części stolicy Adżarii. Krótki spacer po nadmorskim bulwarze, rzeźba Ali Nino, wieża chachy, Latarnia morska, Wieża Alfabetu, Plac Agronautów z posągiem Medei, Zegar astronomiczny. Czas wolny. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

10 dzień – Batumi-Kutaisi-Gelati-Bagrati

Po śniadaniu czas wolny.Wykwaterowanie o godzinie 12:00. Przejazd do Kutaisi, które opisane zostało w mitologii greckiej jako miasto Ai w Kolchidzie. To z tym miejscem wiąże się opowieść o czarodziejce Medei i o wyprawie Jazona i Argonautów po złote runo, w postaci skóry baranka, którybył symbolem władzy. Zwiedzanie położonego w malowniczym wąwozie, doskonale zachowanego średniowiecznego monastyru Gelati (na liście UNESCO) – niegdyś ważnego centrum kulturalnego, religijnego i naukowego, miejsca narodzin gruzińskiej myśli renesansowej. Wizyta w katedrze Bagrati, ukończonej w 1003 r. przez króla Bagrata III. Kolacja w hotelu. Nocleg.

11 dzień – Kutaisi- Uplisciche - Mccheta

Śniadanie. Kierujemy się w stronę Gori. Wizyta w skalnym mieście Uplisciche, jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z I tys. p.n.e. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność. Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Tak, wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd przez miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Dalej odwiedzamy perłę architektury dawną stolicę Kartlii - Mcchetę. Wjazd do cerkwi Jvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączącesię rzeki - Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi. Przejazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

12 dzień – Tbilisi- Ananuri - Gudauri -Kazbegi-Tbilisi

Śniadanie. Ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali. Dalsza droga wije się serpentynami. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi). Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest XIVwieczny kościół Cminda Sameba (kościół Świętej Trójcy) w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m). Wjazd jeep-ami do cerkwi. Powrót do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

13 dzień – Transfer na lotnisko

Transfer na lotnisko we wczesnych godzinach porannych. Powrót do Warszawy. Transfer do Bydgoszczy.

W CENIE WYCIECZKI:

  • transfer lotnisko – hotel – lotnisko,
  • transfer na lotnisko do Warszawy i powrót transport- klimatyzowanym autokar podczas zwiedzania
  • zakwaterowanie w hotelach 3***/4**** w pokojach 2 lub 3 -osobowych z łazienkami – 4 noclegi w Tbilisi, 1 w Achalciche, 1 w Kutaisi, 1 w Batumi, 5 w Erywaniu Degustacja 5 rodzajów wina w Areni Warsztaty przygotowania ormiańskiego chleba "Lavash" w Garni wyżywienie: śniadania w hotelach, kolacje w tym kolacja z winem w tradycyjnej restauracji z pokazem gruzińskich tańców i programem folklorystycznym w Tbilisi i kolacja z winem ( 2 lampki czerwonego) w Erywaniu Samochody terenowe w Kazbegi (4X4)
  • Bilety wstępu – wjazd kolejką do twierdzy Narikala w Tbilisi, Uplisciche, Wardzia, Bordżomi, Garni, Muzeum w Eczmiadzin, Zwartnoc, Matenadaran
  • 1 butelka wody (0,5l) dziennie /osoba
  • Przewodnik polskojęzyczny w Gruzji i Armenii

 

DOPŁATA DO POKOJU JEDNOOSOBOWEGO 360 $ UBEZPIECZENIE OD REZYGNACJI 3 % WARTOŚCI IMPREZY UBEZPIECZENIE OD CHORÓB PRZEWLEKŁYCH 150 zł