typ dojazdu: autokar
terminy: 16-18.10.2020
długość pobytu: 3 dni

cena: 360 zł/os.

Sanktuaria Wielkopolskie

PLAN WYCIECZKI

Bazylika Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu – kościół należący do zgromadzenia Saletynów. Jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zwanym Polskim La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r., rok po ogłoszeniu dekretu o prawdziwości objawienia w La Salette. Obiektem szczególnej czci jest figura Matki Bożej Płaczącej, znajdująca się w bocznej kaplicy świątyni. Jest to rzeźba wysokości 130 cm, wierna kopia rzeźby z La Salette. Ukazuje Maryję siedzącą na kamiennej skale, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Została wykonana z drewna w 1959 i pokryta polichromią w Krakowie w 1960. Rzeźba została wykonana przez rzeźbiarza Edwarda Kosia, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. Sanktuarium w Dębowcu jest jednym z najpopularniejszych polskich miejsc pielgrzymkowych.

DZIEŃ 1.

Wyjazd z Bydgoszczy 14.30 Przejazd do Kęszycy Leśnej do Lubuskiego Nazaretu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2.

Śniadanie. Przejazd do Świebodzina. Wejście na wzniesienie w Świebodzinie, na którym znajduje się figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – w 2001 proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Sylwester Zawadzki rozpoczął działania zmierzające do wybudowania w Świebodzinie pomnika Chrystusa Króla o wielkości zbliżonej do Pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Pierwsze elementy pomnika zamontowano w sierpniu 2007, a budowa całości została ukończona 6 listopada 2010 roku. Pomnik według projektu Mirosława Pateckiego jest ustawiony na usypanym kopcu o wysokości 16 m. Postać ma 33 m wysokości (bez korony) i ramiona o rozpiętości 25 m. Następnie przejazd do Międzyrzecza zwiedzanie Sanktuarium Pierwszych Polskich Męczenników. Przejazd do Skwierzyny gdzie zobaczymy Kościół Świętego Mikołaja w Skwierzynie – rzymskokatolicka świątynię zbudowana w XIX wieku. Część jej murów jest jednak o wiele starsza, pochodzi z XV, a nawet z XIII wieku. Jest to kościół parafialny. Najcenniejszy jest namalowany w XVII w. obraz Matki Boskiej Klewańskiej, przywieziony do Skwierzyny po zakończeniu II wojny światowej. Obraz uważany jest za cudotwórczy. Przejazd do Rokitna. Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej został wyniesiony do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. Zaprojektował go królewski architekt Karol Marcin Frantz. Miał on zastąpić drewniany kościół, który nie był wystarczająco duży, by pomieścić wciąż rosnącą rzeszę pielgrzymów przybywających do Cudownego Obrazu. Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1705 r. Początkowo miała stanąć na wzniesieniu nieopodal wsi, do dziś zwanym Górą Kościelną. Ostatecznie kościół zaczęto budować w roku 1740 na specjalnie usypanym wzgórzu, w samym środku wsi. Pomiędzy dwoma jeziorami – Lubikowskim i Rokitniańskim, pośród bujnej zieleni tysięcy drzew i krzewów, wzdłuż usłanej kamykami drogi o długości 4,5 km, znajdują się 32 stacje Kalwarii Rokitniańskiej. Jest to jedyne takie miejsce w zachodniej Polsce. Budowa rozpoczęła się w 2000 r. Kalwaria to miejsce, gdzie wśród róż i oliwników, w atmosferze ciszy, spokoju i bliskości natury można kontemplować Misterium Męki Pańskiej, a także po prostu pospacerować, wyciszyć się, spędzić wyjątkowo czas. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3.

Śniadanie, wykwaterowanie. Po porannej Mszy Świętej wyjazd do Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej oraz Klasztoru Urszulanek w Pniewach. Tutaj w 1920 roku matka Urszula po powrocie ze Skandynawii założyła pierwszą placówkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, stąd miejsce to jest domem macierzystym szarych urszulanek. Przeniesienie relikwii błogosławionej Urszuli z Rzymu do Pniew w 1989 roku (ciało, zachowane od zniszczenia, zostało umieszczone w specjalnym sarkofagu) oraz jej kanonizacja w Rzymie 18 maja 2003 przyczyniły się do rozszerzania się kultu Świętej i do powstania sanktuarium, które od 9 grudnia 2003 roku, dekretem Arcybiskupa Poznańskiego, ma status sanktuarium diecezjalnego. Sanktuarium jest miejscem kultu św. Urszuli, odwiedzanym przez licznych pielgrzymów z Polski i zagranicy. W Sanktuarium odbywają się rekolekcje i dni skupienia. Dom w Pniewach pełen jest „śladów” obecności św. Urszuli: uboga cela zakonna, w której mieszkała przez dwadzieścia ostatnich lat życia, przedmioty, których używała, jej rękopisy, a także wystawa, ilustrująca jej życie i dzieło oraz działalność Zgromadzenia. Wyjazd w drogę powrotną do Bydgoszczy. Przyjazd ok 17


 

ZAPEWNIAMY:
• przejazd autokarem na całej trasie,

• 2 noclegi,

• wyżywienie – 2 śniadania,2 obiadokolacje,

• ubezpieczenie NNW, KL