typ dojazdu: autokar
terminy:  2022
długość pobytu: 11 dni

cena: 2950 zł/os + 110 euro

WŁOCHY

PLAN WYCIECZKI

 

1 DZIEŃ 

Spotkanie uczestników pielgrzymki we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez Czechy Austrię do Wiednia na wzgórze KAHLENBERG. Kahlenberg ma długą historię. Jest historycznym wzgórzem wznoszącym się na wysokości 483 m n.p.m, widocznym ze wszystkich stron Wiednia. Na szczycie stoi biały kościół św. Józefa, otoczony klasztorem. Jest on częścią Lasku Wiedeńskiego. Z góry rozlega się świetny widok na Wiedeń. Dla Polaków jest to miejsce szczególne. 12 września 1683 roku odbyła się tam msza święta w której wziął udział król Polski Jan III Sobieski, który przybył na odsiecz Wiedniowi. Tu też pasował na rycerza swojego syna Jakuba. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień 

Po śniadaniu przejazd do Włoch do PADWY - słynnego miasta uniwersyteckiego, gdzie tworzył Dante Alighieri, nauczał Galileusz, studiowali Kopernik i Kochanowski. Wizyta w bazylice św. Antoniego z grobem i relikwiami Świętego, spacer po placu Prato delle Valle. Zwiedzanie kościoła św. Justyny z sarkofagiem relikwii św. Łukasza Ewangelisty. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

3 dzień 

Po śniadaniu przejazd do ASYŻU, miejsca urodzenia św. Franciszka i św. Klary. Zobaczymy Bazylikę św. Franciszka wraz z grobem Świętego zaliczaną do najpiękniejszych chrześcijańskich świątyń. Prace budowlane przy Bazylice św. Franciszka rozpoczęto w pierwszej połowie XIII w. i już wtedy przeniesiono tutaj relikwię św. Franciszka. Wbrew zasadom głoszonym przez świętego, sama bazylika jest bardzo bogato zdobiona. Zachwycają tutaj wszechobecne freski, rzeźby i marmury. Takie zdobienie wnętrz kościołów nie stoi w sprzeczności z naukami świętego, ponieważ jest tzw. Kościół papieski i sanktuarium, które przyjmuje rocznie olbrzymie liczby pielgrzymów. Zwiedzimy również Stare Miasto, Bazylikę Św. Klary oraz Bazylikę MB Anielskiej z Porcjunkulą. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień 

Śniadanie. Przejazd do ROCCAPORENY – miejsca narodzin św. Rity, gdzie znajduje się dom, w którym mieszkała do czasu wstąpienia do klasztoru. Zobaczymy „cudowny ogród” oraz „skałę”, gdzie święta się modliła. Kolejnym miejscem które zobaczymy jest CASCIA, gdzie znajduje się Bazylika i grób św. Rity. Przejazd w kierunku Rzymu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w pobliżu Rzymu.

5 dzień 

Śniadanie. Przejazd do RZYMU. Zwiedzanie Katakumb Św.Kalista połączone z Mszą św. Następnie udamy się na krótki spacer do kościoła Quo Vadis (Dokąd idziesz Panie?). Kościół usytuowany jest na drodze Via Appia Antica i upamiętnia spotkanie Chrystusa z Św. Piotrem. Przejazd do centrum i zwiedzanie zabytkowej części Rzymu: Plac Hiszpański, Fontanna di Trevi, Panteon, Piazza Navona oraz Zamek Anioła. Powrót do hotelu, obiadokolacja (kolejność zwiedzania obiektów w Rzymie może ulec zmianie).

6 dzień 

Śniadanie. Przejazd do centrum RZYMU i WATYKANU. Zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra połączone z pobytem na placu Św. Piotra i wspólnej modlitwie Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem. Dalsze zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem Rzym antyczny: Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Capitol, Plac Wenecki . Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień

Śniadanie. Przejazd na MONTE CASSINO. Odwiedzimy Polski Cmentarz Wojenny gdzie znajdują się mogiły 1052 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, którzy zginęli podczas Bitwy o Monte Cassino toczonej od 17 stycznia do 18 maja 1944 roku. Na cmentarzu pochowany jest także polski dowódca, generał Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Przejazd do NEAPOLU, nawiedzenie grobu o.Dolindo autora modlitwy "Jezu, Ty się tym zajmij". Krótki spacer między typowymi południowo-włoskimi zabudowaniami Neapolu. Przejazd na nocleg. Obiadokolacja.

8 dzień 

Śniadanie. Udamy się do Sanktuarium św. Michała Archanioła w MONTE SANT'ANGELO. Zabytek wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na jego historyczną wagę. Sanktuarium usytuowane jest na wysokości 856 metrów n.p.m. Jego początki sięgają przełomu V i VI stulecia, kiedy to Michał Archanioł objawił się trzy razy biskupowi Siponto Lorenzo Maiorano. Przejazd do SAN GIOVANNI ROTONDO. Msza Święta następnie zwiedzanie miejsc, gdzie żył i zmarł św. Ojciec Pio (grób Ojca Pio, kościół, cela, krucyfiks, konfesjonał). Przejazd do LANCIANO – miejsca pierwszego cudu eucharystycznego na świecie. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

9 dzień

Śniadanie. Udamy się do MANOPPELLO, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Volto Santo, w którym przechowywana jest jedyna w swoim rodzaju relikwia"Prawdziwe Oblicze Chrystusa". Przejazd do LORETO - jednego z najpiękniejszych Sanktuariów Maryjnych we Włoszech. Zwiedzanie loretańskiej bazyliki z niezwykłą relikwią Domku Matki Bożej i słynącą łaskami figurą Maryi z Dzieciątkiem. Przejazd na nocleg. Obiadokolacja.

10 dzień 

Po wczesnym śniadaniu udajemy się do MARIAZELL w Austrii. Mariazell to pięknie położone na wysokości 860 m n.p.m., pośród otaczających je Alp, narodowe sanktuarium maryjne Austrii, z cudownym wyrzeźbionym w lipowym drewnie wizerunkiem Maryi trzymającej na kolanach Dzieciątko Jezus. Historia Sanktuarium ma swój początek w 1157 r. Msza święta. Obiadokolacja.

11 dzień 

Śniadanie, wyjazd w drogę powrotną do Bydgoszczy. Przyjazd w późnych godzinach nocnych.

 

W CENIE WYCIECZKI:

  • 10 noclegów w pokojach 2 i 3 osobowych
  • 10 śniadań, 10 obiadokolacji,
  • ubezpieczenie KL , NNW, BAGAŻ
  • transport autokarem na podanej trasie
  • opieka duchowa kapłana
  • opiekę pilota
  • rezerwacje Mszy Świętych
  • pakiet pielgrzyma ( identyfikator, śpiewnik, smycze firmowe)
  • składka na TFG
  • podatki włoskie oraz opłaty klimatyczne

 

DODATKOWO PŁATNE:

opłaty drogowe, parkingowe, wjazdowe usługi lokalnych przewodników, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zestawy słuchawkowe ok. 110 euro

OPCJONALNE OPŁATY

dopłata do pokoju jedoosobowego 500zł

ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki 3 % wartości wycieczki

ubezpieczenie od chorób przewlekłych 100 zł/os.